Çalışan tüm insanların mükafatı emekli olmaktır. Yıllarca tasarruflarınızı yönlendirdiğiniz Bireysel Emeklilik Sistemi’nden emekliliğe hak kazandığınızda sizi ne beklediğini merak ediyor olabilirsiniz. Birikimlerinizi kısmen veya toplu olarak alabileceğiniz gibi emeklilik maaşı sağlayan Emeklilik Gelir Planı ile düzenli gelir alarak emeklilik döneminizi rahat geçirebilir, hayallerinizi gerçekleştirmeye bir adım daha yakın olabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde 56 yaşını tamamladıktan ve en az 10 yıl sistemde kaldıktan sonra emeklilik hakkını kazanırsınız.

Akıllı Adım Emeklilik Gelir Planı Nedir?

Akıllı Adım Emeklilik Gelir Planı, Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emeklilik hakkını elde etmiş katılımcılar için tanımlanan düzenli geri ödeme seçeneğidir.

Emeklilik Gelir Planı ile emeklilik hesabınızdaki birikimlerinizi dilediğiniz süre boyunca Allianz Yaşam ve Emeklilik ile belirleyeceğiniz geri ödeme programı çerçevesinde düzenli emeklilik geliri olarak kullanabilirsiniz. Üstelik siz emeklilik geliri alırken, kalan birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam eder…

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin sağladığı esneklik Emeklilik Gelir Planlarında da devam eder.

Emeklilik Gelir Planı'nda;

  • Geri ödeme tutarını, süresini ve sıklığını siz belirlersiniz.
  • İhtiyaçlarınıza ve değişen şartlara göre geri ödeme programınızı revize edebilirsiniz.
  • İhtiyaç duyduğunuzda ara ödeme alabilir ya da ödemelerinizi durdurabilirsiniz.
  • Şirket değişikliği yapabilirsiniz.
Emeklilik Gelir Planı'nda alacağınız gelir nasıl hesaplanır?

Emeklilik hakkı kazanan katılımcı, Emeklilik Gelir Planı’na aktaracağı birikim tutarını ve kaç yıl süre ile emeklilik geliri almak istediğini belirler. Toplam birikim, belirlenen ödeme yılına bölünerek katılımcının ilk yıl elde edeceği geri ödeme tutarı hesaplanır. İlk yıl elde edilecek gelir katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre (aylık, 3 aylık, 6 aylık, yıllık) katılımcıya ödenir.

Birinci yılın sonunda kalan ve yıl boyunca emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilen fon varlığı, kalan geri ödeme yılına bölünerek ikinci yıl elde edilecek ödeme tutarı hesaplanır, yine katılımcının tercih ettiği ödeme dönemlerine göre katılımcıya ödenir.

Geri ödeme programınızı oluştururken nelere dikkat etmelisiniz?

Emeklilik döneminizdeki nakit ihtiyaçlarınız için kullanmaya başlayacağınız birikimleri geri almayı planlarken cevabını vermeniz gereken en temel soru, bu birikim ile kaç yıl gelir alabileceğiniz olmalıdır. Öncelikle emeklilik döneminizdeki temel ihtiyaçlarınız ile diğer harcamalarınız için size gerekli olacak tutarı hesaplamalısınız. SGK’dan alacağınız düzenli bir emeklilik maaşınız ya da başka bir geliriniz varsa, bu gelirin yeterliliğini değerlendirmelisiniz. Belirlediğiniz ihtiyaçlarınız için SGK’dan alacağınız maaş ve varsa diğer gelirlerinizi tamamlayacak tutarı size sağlayacak şekilde en uygun süreyi belirlemelisiniz.

Siz emeklilik gelirinizi alırken birikimleriniz emeklilik yatırım fonlarında değerlenmeye devam eder

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde birikim yaptığınız dönemde olduğu gibi, Akıllı Adım Emeklilik Gelir Planı ile gelir alırken de birikimleriniz kendinizin belirleyeceği emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Emeklilik Gelir Planı'nda Vergi Uygulamaları

Bireysel Emeklilik Sistemi’nde emeklilik hakkı elde eden katılımcılara ödenen tutarın, sistemde elde edilen yatırım getirisine isabet eden kısmı üzerinden %5 gelir vergisi kesintisi yapılır.

Emeklilik Gelir Planı’na geçiş yaptığınızda emeklilik hesabınızdaki birikimler hiçbir kesintiye uğramadan yeni planınıza aktarılır.

Ayrıca Emeklilik Gelir Planı’nda birikimlerinizin değerlendirildiği emeklilik yatırım fonlarının her türlü getirisi gelir vergisinden muaftır. Birikimleriniz vergi ödemeden büyümeye devam eder.

Ayrıcalıklarınız emekliliğinizde de devam eder

Alo Sağlık: Emekliliğinizi herhangi bir sağlık sorunu ile karşılaşmadan zinde ve aktif bir şekilde geçirmenizi dileriz. Olası bir sağlık probleminiz karşısında Telemed24 acil tıbbi danışmanlık hattımızdan ücretsiz olarak yararlanabilirsiniz.İndirimlerden yararlanmak için Akıllı Adım kartınızı göstermeniz yeterlidir.

Avantajlı Sağlık: Allianz Yaşam ve Emeklilik ile özel anlaşması olan sağlık kurumlarından %25'e varan indirimlerle hizmet alabilirsiniz.

Kara Ambulansı: Acil durumlarda bulunduğunuz yere en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılmak üzere ücretsiz kara ambulansı hizmetinden yararlanabilirsiniz.