Emeklilik yatırım fonları Bireysel Emeklilik Sisteminin amacı ile paralel olarak uzun vadeli bir yatırım aracı olarak değerlendirilmelidir. Finans piyasalarının önemli bir parçası olan emeklilik yatırım fonları, portföyünde yer alan menkul kıymetlerin değerlemesi, birim fiyat hesabı ve muhasebesi açısından yatırım fonlarına benzer.

Emeklilik yatırım fonları performanslarını görüntülemek için tıklayınız.

Akıllı Adım Emeklilik Yatırım Fonları

Allianz Yaşam ve Emeklilik tarafından katılımcıların birikimlerinin değerlendirilmesi amacıyla çeşitli yatırım araçlarının bileşiminden oluşan 16 ayrı emeklilik yatırım fonu kurulmuştur. Katılımcılar, seçtikleri plan doğrultusunda aşağıdaki emeklilik yatırım fonlarına yatırım yapabilirler.

Akıllı Adım Emeklilik Yatırım Fonları, Yapı Kredi Portföy A.Ş. tarafından yönetilir.

TL Fonlar: Fon portföyünün büyük bir kısmı ile TL cinsinden menkul kıymetlere yatırım yapan emeklilik yatırım fonlarıdır. Piyasa koşullarına göre fon portföyünün bir kısmıyla döviz cinsinden menkul kıymetlere de yatırım yapılabilir.

Dövizli Fonlar: Fon portföyünün büyük bir kısmı ile döviz cinsinden menkul kıymetlere yatırım yapan emeklilik yatırım fonlarıdır. Piyasa koşullarına göre fon portföyünün bir kısmıyla TL cinsinden menkul kıymetlere de yatırım yapılabilir.

Birikimlerinizin değerlendirileceği para birimi, ödediğiniz katkı payının para biriminden bağımsız, ancak seçtiğiniz emeklilik yatırım fonlarının portföyünde yer alan menkul kıymetlerin para birimi ile ilgilidir. Diğer bir deyişle, birikimlerinizi döviz cinsinden yapmanız, birikimlerinizin döviz bazında değerlendirileceği anlamına gelmez.

Akıllı Adım Emeklilik Yatırım Fonları hakkında detaylı bilgi için tıklayın.