Sistem Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Bireysel Emeklilik Sistemine katıldığımda, halen prim ödediğim sosyal güvenlik sisteminden çıkabilir miyim?

SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı zorunlu sigortalardır. Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girdiğinizde, bunlardan çıkmanız söz konusu olamaz.

Bireysel Emeklilik Sistemi’nden kaç yaşında emekli olacağım?

Bireysel Emeklilik Sistemi'nde 56 yaşınızı tamamladıktan ve en az 10 yıl boyunca sistemde kaldıktan sonra emekliliğe hak kazanabilirsiniz.

Sisteme kimler katılabilir?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne medeni hakları kullanma ehliyetini haiz kişiler katılabilir. Sisteme dahil olmanız için herhangi bir üst yaş sınırı yoktur. SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı gibi herhangi bir sosyal güvenlik kurumuna bağlı olmadan ya da çalışmadan da programa katılabilirsiniz.

Nasıl katılabilirim?

Akıllı Adım Bireysel Emeklilik Planları ile sisteme girebilir, tercih ve ihtiyaçlarınıza göre emeklilik planınızı belirleyebilirsiniz.

Sistem nasıl işler?

Bireysel Emeklilik Sistemi ile yaşamınız boyunca düzenli olarak yapacağınız küçük tasarrufları uzun vadede değerlendirebilirsiniz. Sistemin amacı, emeklilik ve yaşlılıktaki nakit ihtiyaçlarınız için birikim yapmanızdır.

Katkı payı nedir?

Emekliliğinizde ihtiyacınız olacak geliri sağlamak için düzenli olarak biriktireceğiniz tutardır. Belirlediğiniz katkı payı tutarını, yıllık, altı aylık, üç aylık veya aylık olarak yatırabilirsiniz.

Bireysel Emeklilik Sistemine ne kadar katkı payı yatırmalıyım?

Emekli olduğunuzda da kendi ayaklarınız üzerinde durabilmeniz için, bugünkü gelirinizin en az %10’uyla yatırım yapmanızı öneriyoruz.

Vergi avantajım var mı?

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girerek hem yatırımın değerlendirilmesinde, hem de düzenli gelir ya da toplu para alma dönemlerinde önemli vergi avantajlarından faydalanabilirsiniz.

Birikimlerinizi değerlendirirken:

Emeklilik yatırım fonları getirileri gelir vergisinden muaftır.

Sistemden ayrılırken:

Vergi mevzuatı uyarınca sistemde 10 yıldan az süreyle katkı payı yatırarak sistemden ayrıldığınızda emeklilik hesabınızdaki toplam getiri üzerinden %15, 10 yıl süreyle katkı payı yatırıp 56 yaşınızı tamamlamadan ayrıldığınızda %10, 10 yıllık süre ve 56 yaşını tamamlayarak emeklilik hakkı kazandığınızda ise toplam getiri üzerinden %5 stopaj uygulanır.

Temel kesintiler nelerdir?

Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu ile, emeklilik şirketlerinin sistemin uygulanmasına yönelik yaptığı yasal kesintiler şunlardır:

Giriş aidatı: Bireysel Emeklilik Sistemi’ne girişte veya farklı bir emeklilik sözleşmesi açılması halinde ödemeniz gereken tutardır. Peşin ve ertelenmiş olarak alınan giriş aidatlarının toplamı teklifin imzalandığı veya onaylandığı tarihte geçerli aylık brüt asgari ücretin;

1. Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yıl içinde şirketten ayrılanlar için yüzde %75'ini,

2. Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren üç yılını dolduran sözleşmelerden altı yıldan önce şirketten ayrılanlar için %50'sini,

3. Sözleşmenin yürürlük tarihinden itibaren altı yılını dolduran sözleşmelerden on yıldan önce şirketten ayrılanlar için %25'ini aşamaz.

Yönetim gideri: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu, emeklilik şirketlerine katılımcıların yatırdıkları katkı paylarının %2’e kadar olan kısmını yönetim gideri kesintisi olarak ayırma hakkı tanır.

Sözleşmenin ara verme durumunda (vadesinde yatırılmayan katkı payının yatırılma tarihini müteakip üç ay içinde hesaba herhangi bir yatırım yapılmaması haline sözleşmede ödemeye ara verildiği kabul edilir) ara verme süreci boyunca katılımcının birikiminden, ara verilen her tam ay için iki Türk Lirasını aşmayacak şekilde ek yönetim gider kesintisi alınabilir.

Fon işletim gideri: Bireysel Emeklilik Tasarruf ve Yatırım Sistemi Kanunu çerçevesinde emeklilik şirketleri, fona ilişkin giderlerin karşılanması için fondan gider kesintisi yapabilir. Bu kapsamda yapılacak toplam kesinti, fon işletim giderine ilişkin kesinti dahil, Para Piyasası Fonları'nda yıllık %1,09'u, Kamu, Özel Sektör, Uluslararası Borçlanma Araçları Fonları, Kıymetli Madenler, Endeks Fonları'nda yıllık %1,91'i, Hisse ve diğer fonlarda yıllık %2,28'i aşamaz.

Yatırımlarım nasıl değerlendirilir?

Bireysel emeklilik planınıza yatırdığınız katkı payları, emeklilik yatırım fonlarında değerlendirilir.

Akıllı Adım Emeklilik Yatırım Fonlarını incelemek için tıklayınız

Emekli olduktan sonra birikimlerimi nasıl alabilirim?

Emekliliğe hak kazandıktan sonra birikimlerinizi geri almanız için size farklı seçenekler sunuyoruz:

  • Birikimlerinizin tamamını veya bir kısmının ödenmesini talep edebilirsiniz.
  • Düzenli gelir elde etmek isterseniz birikimlerinizi geri ödeme programı için hazırlanmış Emeklilik Gelir Planı'na aktarabilirsiniz.