Blokaj
p>Şirketimiz, hayat sigortacılığı faaliyetlerinin düzenlenmesi ve denetlenmesini sağlayan 5684 Sayılı Yeni Sigortacılık Kanunu ile buna bağlı yönetmeliklere uygun olarak çalışır. Bu kanun ve yönetmelikler çerçevesinde, Allianz Yaşam ve Emeklilik'te tüm sigortalıların birikimleri ve teminatları güvence altına alınmıştır.

Allianz Yaşam ve Emeklilik, yaşam sigortalılarına ait fonların yatırıldığı menkul kıymetleri, kendisinin bağlı olduğu grupta yer almayan çeşitli bankalarda Hazine Müsteşarlığı adına bloke eder. Allianz Yaşam ve Emeklilik, Aralık 2012 sonu itibarıyla tüm sigortalıların birikimlerinin karşılığı olarak yaklaşık 408 milyon Türk Lirasını Garanti Bankası, Ziraat Bankası, Finansbank, Akbank, Denizbank, Türk Ekonomi Bankası ve Burgan Bank'ta bloke etmektedir.

Blokaj işlemlerine aracılık eden bankalar, bu menkul kıymetleri ancak Hazine Müsteşarlığı'nın onayı ile serbest bırakabilmektedir. Sigorta Murakabe Kanunu gereğince, Allianz Yaşam ve Emeklilik, kendisi ile aynı grupta bulunan Yapı Kredi Bankası'nda blokaj uygulaması gerçekleştiremez.

Reasürans

Allianz Yaşam ve Emeklilik, yüklendiği riskleri, Standart & Poor's sıralamasına göre dünyanın önde gelen reasürans şirketleri ile paylaşmaktadır. Reasürans uygulamalarını her yıl yenileyen Allianz Yaşam ve Emeklilik'in, 2009 yılı itibariyle çalışmakta olduğu reasürans şirketlerinden bazıları şunlardır:

  • General Re
  • Swiss Re
  • Milli Re
  • John Hancock - IGP
  • BNP Paribas Cardif Hayat Sigorta A.Ş.
İade Garantisi

Yaşam sigortası poliçenizi, yürürlüğe girdiği tarihten itibaren 30 gün içerisinde herhangi bir nedenle iptal etmek istediğinizde, ödediğiniz tüm primler hiçbir kesinti uygulanmadan size iade edilir.